28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами
28 липня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з гепатитами. Відповідне рішення було ухвалене Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) у зв’язку з поширеністю та зростанням захворюваності і тяжких наслідків гепатиту.
Дата 28 липня була обрана тому, що цього дня народився вчений, лауреат Нобелівської премії доктор Барух Бламберг, який відкрив вірус гепатиту B і розробив діагностичний тест на вірус та вакцину проти нього.
Метою Всесвітнього дня боротьби з гепатитами є підвищення обізнаності населення щодо гепатиту, а також захворювань, до яких він призводить. Цьогорічний слоган — «Наблизимо послуги з лікування гепатиту ближче до тебе».
Недостатнє охоплення тестуванням та лікуванням — найсерйозніша прогалина, яку необхідно ліквідувати для досягнення до 2030 р. глобальних цілей щодо елімінації гепатиту. Для досягнення цієї мети ВООЗ закликає країни виконати низку конкретних завдань:
– на 90% скоротити кількість нових випадків інфікування гепатитами В та С;
– на 65% скоротити кількість випадків смерті від цирозу та раку печінки;
– забезпечити виявлення гепатитів В і С у не менше ніж 90% таких хворих;
– забезпечити належним лікуванням не менше 80% пацієнтів, які потребують лікування.
Стратегія спирається на такі ключові підходи, як розширення програм вакцинації проти гепатиту А і В; запобігання передачі гепатиту В від матері до дитини; підвищення безпеки ін’єкцій, крові і хірургічних втручань; зниження шкоди для уживачів ін’єкційних наркотиків; розширення доступу до лікування гепатиту В і С.
Як дізнатися про наявність захворювання? Щоб вчасно виявити хворобу, потрібно тестуватись:
• безкоштовно у свого сімейного лікаря,
• в пунктах тестувань на гепатити;
• тривалість виконання тесту – 10 хвилин
• при позитивному результаті тесту слід звернутися до лікаря-інфекціоніста або гастроентеролога
ЩОБ НЕ ЗАРАЗИТИСЯ ВІРУСОМ ГЕПАТИТУ:
• Не користуйтеся чужими предметами особистої гігієни – зубними щітками, бритвами, пилочками для нігтів тощо.
• Уникайте випадкових статевих контактів, обов’язково використовуйте презервативи.
• При проведенні татуювання, пірсингу або манікюру (педикюру) у косметичних салонах звертайте увагу, чи виконує майстер обов’язкову обробку рук антисептиком, чи працює він в одноразових рукавичках. Для всіх маніпуляцій має використовуватись одноразовий або стерильний багаторазовий інструментарій.
Сьогодні є можливість надійно захистити себе від інфікування вірусними гепатитами А і В, отримавши курс профілактичних щеплень. Для цього використовуються безпечні і ефективні вакцини.
Дітей вакцинують проти вірусного гепатиту В в першу добу життя відповідно до календаря профілактичних щеплень.
У дорослому віці робити щеплення рекомендується, в першу чергу, людям, які входять в групу ризику (медичні працівники; пацієнти, що знаходяться на гемодіалізі; любителі пірсінгу і татуажу; особи, члени родини яких є носіями вірусного гепатиту В; працівники комерційного сексу; споживачі ін‘єкційних наркотиків та ін.).
Вакцинація для дорослих проводиться в комунальних медичних закладах (за умови наявності вакцин) або в приватних клініках.
Нагадуємо вам, що в КНП “Міська поліклініка №3” ХМР приймає пацієнтів лікар-інфекціоніст Саніна Катерина Сергіївна. Лікар приймає у каб.29 по понеділках, середах та четвергах, за направленням, яке ви можете отимати у вашого лікуючого лікаря!
Актуальний розклад роботи лікарів ви можете дізнатися на сайті https://helsi.me/ або на столі довідок за телефонами: 725-06-39; (095)842-65-36 (Vodafone); (098)648-21-85 (Киевстар)
Бажаємо здоров’я!